Oblicz dni płodne i zaplanuj poczęcie dziecka

0
405

Obliczanie dni płodnych jest możliwe dzięki znajomości fizjologii jajników. Ich czynność opiera się na cyklicznych zmianach hormonalnych w obrębie całego organizmu. Dzięki metodom obliczeniowym oraz własnym obserwacjom, można zaplanować moment poczęcia swojego dziecka.

Owulacja – kluczowy moment decydujący o zapłodnieniu

Mężczyzna jest płodny od momentu rozpoczęcia u niego dojrzewania płciowego aż do samej śmierci. Kobieta natomiast jedynie w określonym czasie swojego życia – począwszy od chwili pierwszej miesiączki aż do rozpoczęcia się okresu menopauzy, czyli wygaszenia czynności hormonalnej jajników. Płodność kobiety determinuje owulacja, czyli uwolnienie komórki jajowej do jajowodu. Jajeczko jest potencjalnie zdolne do wytworzenia zarodka jedynie przez 24 godziny. Jest to więc bardzo krótki okres czasu. Cała koncepcja planowania zapłodnienia skupia się wokół konieczności poczynienia obliczeń, biorących pod uwagę czas owulacji oraz długość życia plemników w drogach rodnych kobiety.

Życie plemników

Gamety męskie (plemniki) mają swoją określoną żywotność. Po umieszczeniu ich w drogach rodnych kobiety razem z płynem nasiennym, są zdolne do zapłodnienia komórki jajowej. Według różnych badań, plemniki w organizmie kobiety mogą przeżyć od 3 do 7 dni. Kwaśne środowisko pochwy jest dla nich wybitnie niesprzyjającym otoczeniem – tracą swoją witalność. Obecność płynu nasiennego o odczynie zasadowym, daje im większą możliwość zapłodnienia. W wyższych partiach układu płciowego kobiety (w macicy i jajowodach) zmienia się odczyn (pH) na dużo wyższy – zasadowy i korzystniejszy do życia dla plemników.

Obliczenia i zapłodnienie

Dokonywanie obliczeń dotyczących zapłodnienia musi być związane z uwzględnieniem naturalnej zmienności cyklu kobiecego oraz czasu życia jajeczka i plemników. Jako że czas owulacji wyznacza się jedynie wstecz, należy założyć, że planowane jajeczkowanie może się opóźnić lub wystąpić nieco wcześniej. Określony termin należy zatem rozszerzyć, dodając oraz odejmując dwa dni do dnia spodziewanej owulacji (przykładowo: jeśli termin wypada 16-stego dnia cyklu, należy założyć, że do owulacji dojdzie pomiędzy 14-stym a 18-stym jego dniem). Uwzględniając fakt, że plemniki największą żywotność okazują w pierwszych trzech dniach od umieszczenia ich w drogach rodnych kobiety, należy zaplanować współżycie na dwa dni przed owulacją oraz w momencie spodziewanego jajeczkowania, by upewnić się, że dojdzie do połączenia gamety męskiej i żeńskiej.