Obliczanie terminu porodu przez lekarza

0
368
PIT/UZ - pit z ulgą na dziecko

Termin porodu oraz wiek ciąży jest możliwy do ustalenia na kilka sposobów. Pierwszym z nich są obliczenia matematyczne według gotowych wzorów, drugim – obserwacje na podstawie wyników badania ultrasonograficznego, trzecim – badanie ginekologiczne pacjentki.

Matematyczne rachunki

Obliczenia matematyczne, które mają na celu ustalenie daty porodu są obecnie najdokładniejszą metodą, gdyż biorą one pod uwagę możliwe odstępstwa od normy w wyniku ewentualnych nieregularności cyklu menstruacyjnego kobiety. Najważniejszym momentem w owych obliczeniach jest data zapłodnienia, która także może być niemożliwa do ustalenia. Jest to związane z faktem, że plemniki mogą żyć w drogach rodnych kobiety nawet do 7 dni, podczas gdy sama komórka jajowa gotowa do zapłodnienia – 24 godziny.

Podczas dokonywania obliczeń według reguły Naegelego bierze się pod uwagę średnią długość cyklu kobiety, co nie ma zastosowania u pań, które z powodu swojego stanu zdrowia lub innych przyczyn, miesiączkują nieregularnie. Należy wziąć pod uwagę też fakt naturalnych wahań terminu owulacji, które związane są ze stresem, infekcjami lub innymi sytuacjami życiowymi.

Obserwacje USG

Dzięki powszechności badań ultrasonograficznych oraz obowiązku ich przeprowadzania przez każdą kobietę w ciąży, lekarz jest w stanie oszacować wiek płodowy dziecka. Dzieje się to na zasadzie porównania wymiarów oraz czynności życiowych płodu, jakie prezentuje on w obrazie USG z innymi ciążami. Dzięki temu lekarz uzyskuje informację, która statystycznie może mu pomóc w określeniu tego, w którym tygodniu ciąży jest kobieta.

Chwyty Leopolda

Są to metody badania kobiety w ciąży, wykonywane najczęściej w drugim lub trzecim trymestrze. Mają one na celu określenie sposobu ułożenia dziecka w macicy i jego gotowości do porodu. Najbardziej miarodajnym z chwytów Leopolda w kontekście wieku ciążowego jest umiejscowienie dna macicy. W poszczególnych tygodniach, dno macicy zmienia swoją wysokość. Doświadczony lekarz jest w stanie dzięki temu badaniu stwierdzić, w którym tygodniu ciąży znajduje się pacjentka.

Jeśli już wiesz kiedy dziecko ma się urodzić, to cierpliwie czekaj, a następnie kup mu piękną metryczkę urodzeniową :-).