Odplamiacze – użyteczne dodatki do prania

0
2254
Odplamiacze - użyteczne dodatki do prania
Każdemu z nas zdarza się poplamić ubranie. Uporczywe zabrudzenia na ulubionej bluzce mogą być sporym problemem, na szczęście z pomocą przychodzą odplamiacze. Obecne w nich cząsteczki pomagają usuwać tłuszcz i brud. Każda plama jest jednak inna i wymaga zastosowania innego środka. Poniżej podpowiadamy, jaki odplamiacz wybrać do konkretnego rodzaju zabrudzenia.

Same plamy można z grubsza podzielić na kilka typów: enzymatyczne, utlenialne, tłuste i cząsteczkowe. To pewne uproszczenie – w rzeczywistości wiele zabrudzeń należy do więcej niż jednej kategorii. Na przykład plama z sosu pomidorowego będzie zawierała utleniający się składnik, ale także tłuszcz. Odplamiacze na szczęście potrafią sobie poradzić także z takimi zabrudzeniami.

Plamy enzymatyczne

Do plam enzymatycznych, czyli białkowych, możemy zaliczyć te z krwi, trawy i czekolady. Do ich wywabienia trzeba użyć odplamiacza, który zawiera enzymy. Plamy białkowe, a także ludzki pot, szczególnie dobrze rozkładają proteazy. Odplamiaczy enzymatycznych możesz również użyć do wywabiania plam tłustych (lipazy) oraz ze skrobi (amylazy).

Plamy utlenialne

Do tej kategorii należą przede wszystkim plamy jaskrawo zabarwione, np. z kawy, herbaty i czerwonego wina. By je usunąć należy użyć odplamiacza tlenowego. – „Zawiera on środki wybielające, zwykle nadwęglan sodu, który uwalnia nadtlenek wodoru w połączeniu z wodą. Świetnie wywabia kolorowe plamy i zapobiega żółknięciu białych ubrań. Nie nadaje się jednak do jedwabiu i wełny” – tłumaczy ekspert z Hurtowniachemiczna.com. Nadtlenek wodoru najlepiej stosować w wodzie o temperaturze powyżej 40 stopni Celsjusza. Wówczas odplamiacz zadziała najlepiej.

Plamy tłuste

Choć, jak już wspomnieliśmy, można je usuwać za pomocą odplamiaczy enzymatycznych, jest na nie łatwiejszy sposób. Z tłuszczem świetnie poradzą sobie środki powierzchniowo czynne: kationowe, anionowe lub niejonowe. Zawiera je zwykły proszek do prania. Obniżają one napięcie powierzchniowe wody, co ułatwia zwilżenie tkaniny. Rozpuszczają brud i nie pozwalają, by ponownie osiadł na ubraniu.

Wybierając odplamiacz warto zwrócić uwagę, by oprócz wspominanych wcześniej związków miał w składzie także wypełniacze aktywne. Zmiękczają wodę poprzez usunięcie dodatnich jonów metali (głównie wapnia i magnezu). Poprawia to działanie środków powierzchniowo czynnych. Pamiętaj, że skuteczne odplamianie zależy również od tego, ile rzeczy załadujesz do pralki, czasu prania i temperatury wody.