Pierwszy rzut oka na kości “hobbita”

0
339

Publiczna debata nad “hobbitem” rozpocznie się na Uniwersytecie w Stony Brook, Long Island. Odcisk czaszki i kości hominida Homo floresiensis, ze względu na niewielkie rozmiary nazwanego “hobbitem”, będzie można oglądać na pierwszym publicznym sympozjum na temat ludzkiej ewolucji zatytułowanym “Hobbity w stogu siana”.

Badacze uniwersyteccy wykonali odciski na podstawie obrazów 3D szkieletu jednego z tych “małych ludzi” żyjących około 18 tysięcy lat temu w jaskiniach położonych na terenie dzisiejszej Indonezji. Oryginalny szkielet pozostaje w indonezyjskim laboratorium.

Podane do wiadomości publicznej w 2004 roku odkrycie stało się źródłem dyskusji pomiędzy naukowcami. Australijscy i indonezyjscy badacze, odkrywszy kości co najmniej ośmiu okazów, uznali je za dowód na istnienie nieznanych dotąd gatunków człowieka. Osobniki były małe (mierzyły około 60 centymetrów wzrostu) i posiadały mózgi wielkości szympansich. Inni uczeni twierdzą, że “hobbit” to Homo sapiens, którego niski wzrost można tłumaczyć izolacją; istnieją także hipotezy, że z winy genetyki i patologicznych zmian w organizmie mózgi “hobbitów” były tak małe.

William Jungers, paleoantropolog ze Stony Brook, mówi, że odciski czaszki “hobbita” bywały już pokazywane na kilku spotkaniach naukowych, lecz dopiero teraz będzie można zobaczyć czaszkę wraz ze szkieletem.