Płatność kartą za granicą – jak działa przewalutowanie?

0
222
Przewalutowanie – dwa telefony komórkowe z koncepcją zamiany jednej waluty na drugą.

Wyjeżdżając poza granice kraju rzadko bierzemy ze sobą większe sumy gotówki. Coraz popularniejsze, o wiele wygodniejsze i bezpieczniejsze podczas wakacyjnych albo służbowych zagranicznych wyjazdów jest bowiem korzystanie z karty płatniczej. Niestety, może się z tym wiązać całkiem spory koszt przewalutowania.

Z tekstu dowiesz się:

  • co to jest przewalutowanie,
  • ile kosztuje przewalutowanie,
  • jak przewalutować pieniądze na koncie,
  • czym jest podwójne przewalutowanie.

Jeśli korzystamy z karty płatniczej w Polsce – np. płacimy za zakupy albo wypłacamy pieniądze z bankomatu – najczęściej jest to darmowe (chyba że pobieramy pieniądze z bankomatu nienależącego do naszego banku). Niestety inaczej wygląda to w sytuacji korzystania z karty poza granicami kraju – czasami może to być dla nas dość kosztowna operacja.

Przewalutowanie – co to jest?

Do każdej karty płatniczej przypisana jest waluta, w której dana karta jest rozliczana. W przypadku kont w polskich bankach prowadzonych w złotówkach, przypisane do niej karty również rozliczane są w złotówkach. Przewalutowanie to zmiana waluty zobowiązania finansowego (czyli np. płatności za zakupy dokonane w euro, dolarach lub innej walucie) według określonego kursu walut. Oczywiście płatność kartą prowadzoną w złotówkach za zakupy w walucie obcej to tylko jeden przykład przewalutowania – dochodzi do niego również w sytuacjach, gdy podczas pobytu za granicą wypłacamy z bankomatu obcą walutę z konta prowadzonego w złotówkach albo gdy decydujemy się na zmianę waluty udzielonego kredytu (np. ze złotówek na euro albo z franków szwajcarskich na złotówki).

Ile kosztuje przewalutowanie?

Przewalutowanie – euro, dolarów, złotówek i innych walut – nie jest niestety procesem bezpłatnym. Związane są z nim koszty, i to często dość spore. Należy liczyć się przede wszystkim z tzw. spreadem, czyli różnicą pomiędzy kupnem a sprzedażą danej waluty. Do tego właściwie w przypadku każdego banku pobierana jest prowizja za przewalutowanie, a także prowizja za wypłatę pieniędzy z bankomatu za granicą.

Koszt przewalutowania może więc być inny w każdym banku czy kantorze, a zależy to od:

  • instytucji, która wykonuje przewalutowanie (bank, kantor, serwis transferowy),
  • rodzaju transakcji (płatność kartą za granicą, przelew zagraniczny, wypłata z bankomatu za granicą),
  • waluty i jej aktualnego kursu.

Jak przewalutować pieniądze na koncie?

Zdecydowana większość banków poprzez swoje systemy internetowe i aplikacje mobilne udostępnia klientom wygodną i bezpieczną usługę, jaką jest przewalutowanie online. Szczegóły takich operacji są różne w zależności od obsługi danego systemu/aplikacji, ale ogólnie polegają one na tym, że wybieramy konto, z którego chcemy wykonać transakcję (np. prowadzone w złotówkach) i wybieramy/wpisujemy numer konta, na który chcemy wykonać przelew – w tym momencie możemy też zmienić walutę ze złotówek na walutę konta, na który wykonujemy przelew. Oczywiście bank pobiera w tym momencie określone w regulaminach i tabelach opłaty oraz prowizje.

Podwójne przewalutowanie – co trzeba o nim wiedzieć?

Wykonując transakcje finansowe w walutach obcych należy pamiętać, że istnieje również taki proces, jak podwójne przewalutowanie, odbywający się – jak sama nazwa wskazuje – w dwóch etapach. Ma on miejsce np. w sytuacji, gdy płacimy kartą obsługującą euro albo dolary za zakupy w innych walutach obcych – np. czeskiej koronie, szwedzkiej koronie czy węgierskim forincie. Wtedy pierwsze przewalutowanie odbywa się z waluty, którą płaciliśmy na walutę, w której prowadzona jest nasza karta, a drugie – z waluty karty na walutę rachunku, do którego jest przypisana. Oczywiście trzeba liczyć się wówczas z wyższymi kosztami całej operacji.

Czy zatem można uniknąć przewalutowania i związanych z tym prowizji? Oczywiście! I co ważne nie trzeba przy tym rezygnować z korzystania z kart płatniczych – chociaż również za granicą może nam się przydarzyć kradzież karty bankomatowej, to jednak i tak jest to bezpieczniejszy sposób płatności niż wożenie ze sobą na wakacje dużych kwot gotówki. Dobrym sposobem jest założenie sobie tzw. karty wielowalutowej, która obsługuje płatności nawet kilkunastoma walutami, a transakcje rozliczane są po średnim rynkowym kursie wymiany walut, a więc najkorzystniejszym z punktu widzenia klienta. Dzięki niej możemy uniknąć wysokich opłat za przewalutowanie i cieszyć się zagranicznym wyjazdem. Aby jednak być całkowicie bezpiecznym, należy pamiętać o tym, co zrobić, jeśli zgubimy naszą kartę lub zostanie ona skradziona. Trzeba ją jak najszybciej zastrzec – aby to zrobić, wystarczy skorzystać z serwisu Zastrzegam.pl. Po telefonie na numer (+48) 828 828 828 system dokona połączenia z odpowiednim bankiem, gdzie zostanie przeprowadzona procedura zastrzegania.