Powieści szachowe

0
363

Szachy jako wątek główny występują w wielu powieściach! Szachiści to bardzo wdzięczny temat, dlatego tak wielu pisarzy uwieczniło ich na kartach powieści.

Szachy to barwny świat pełen fascynujących bohaterów. Szachiści to często uzdolnieni ludzie żyjący w ciekawych środowiskach, spotykający wybitne osobowości i obracający się w najdziwniejszych miejscach.

Życiorysy wybitnych szachistów przypominają życiorysy barwnych postaci ze świata sztuki. Między innymi słynny radziecki pisarz znany przede wszystkim z głośnej powieści Lolita – Nabakov napisał ciekawą powieść „Obrona Łużyna”. Jest to przejmująca historia o geniuszu szachowym który jednak ma problemy w egzystowaniu w normalnym świecie. Całe życie przedstawione jest jako turnieju i partia szachowa którą bohater rozgrywa.

Jest też kilka innych powieści których wątkiem przewodnim są szachy, niektóre z nich są także przeniesione na taśmę filmową. Książki szachowe które nie są przepełnione zadaniami i partiami mogą być doskonałym prezentem dla każdego szachisty. Szachy to wspaniała atmosfera turniejów i życia którą każdy człowiek powinien poznać i dzięki powieściom szachowym ma taką możliwość. Literatura szachowa jest pełna wyśmienitych dzieł o szachistach i ich życiu które pozwolą przybliżyć każdemu laikowi ten wspaniały świat. To doskonałe lektury na długie leniwe wieczory.