Przelewy międzybankowe a systemy płatności

0
350

W naszym skomputeryzowanym świecie coraz więcej osób na co dzień korzysta z internetu. Sieć to nasze okno na świat, dzięki niemu możemy łatwo i darmowo kontaktować się ze znajomymi z całego świata, możemy robić wygodne zakupy czy zaciągać kredyty bez wychodzenia z domu.

Wszystko działa na prostych i przejrzystych zasad. Mnóstwo osób posiadających rachunek bankowy ma także do niego dostęp przez internet. Takie rozwiązanie naprawdę sporo nam ułatwia, nie musimy już stać w długich kolejkach na poczcie. Możemy śmiało wszystkie rachunki opłacać siedząc wygodnie w fotelu. Jest to świetna alternatywa dla zapominalskich a także dla tych, którzy lubią nowoczesne technologie.

I tak na przykład robiąc zakupy coraz częściej płacimy za nie przez systemy płatności internetowych. Szybko przyzwyczailiśmy się do tego rozwiązania bo gwarantuje nam ono natychmiastową wpłatę. Na czym to polega i dlaczego przelew międzybankowy tak szybko dociera na konto sprzedawcy? Osoby, które często robią przelewy wiedzą, że w ramach tego samego banku wysłana kwota od razu dociera na wskazane konto. Jeśli jednak osoba do której wysyłamy wpłatę ma konto w zupełnie innym banku to przelew czeka na tak zwane sesje księgowania. Jeśli natomiast do wpłat wykorzystujemy wcześniej wspomniane systemy to przelewy wychodzą z pominięciem takich sesji.

Jest to możliwe dzięki akceptacji Narodowego Banku Polskiego a także dzięki współpracy tych systemów z praktycznie wszystkimi bankami. Oczywiście sklepy internetowe czy też portale korzystające z tych systemów ponoszą za to niewielkie opłaty, niemniej jednak dzięki temu zdobywają nowych klientów.