Ile kosztuje dziecko – raport wydatków po pierwszym roku życia

0
4336
Ile kosztuje dziecko - raport wydatków po pierwszym roku życia

Dzieci to nasza przyszłość. Mówi tak wiele osób i decyduje się na posiadanie gromady pociech. Fajnie jest mieć taką gromadkę, która w przyszłości, mam nadzieje o Was zadba. Jednak czy taka liczna gromadka, przy skromnych finansach, to coś dobrego? Czy może lepiej zdecydować się na jedno dziecko i żyć w spokoju?

Ile kosztuje utrzymanie dziecka w dzisiejszych czasach? Dokładnie nie da się tego wyliczyć, ponieważ ma na to wpływ wiele czynników. Pierwszy z nich to fakt, ile dziecko ma lat. Czy dopiero przyszło na świat, czy jednak jest to już nastoletnia pociecha, która chodzi do szkoły średniej. To również zależy od pasji, od zainteresowań, a również od samych wymagań rodziców. Jednak spróbujmy chociaż wyliczyć koszt utrzymania dziecka „na oko”.

Małe dziecko, które dopiero pojawiło się na świecie potrzebuje swojej wyprawki. Wózek, łóżeczko, kosmetyki, pieluchy, no i oczywiście ubranka. Średni koszt zakupu takich rzeczy, to jakieś 1500 złotych. I nie jest tu mowa oczywiście o najdroższych markach. Jeżeli już pociecha pojawi się na tym świecie, to z reguły jest na piersi matki. Zdrowo oraz…tanio. Jednak bywa i tak, że noworodek musi mieć specjalne mleko, które puszka potrafi kosztować około 50 złotych. Jedna puszka na pięć dni, pomnożyć przez 6, to daje nam trzysta złotych na miesiąc. Im dzidzia starsza, tym pojawia się więcej potrzeb. Pieluchy (jedna paczka na trzy tygodnie, 40 złotych), chusteczki nawilżane, które idą jak woda. Nie można zapomnieć o ubrankach, z których nasza pociecha wyrasta w ekspresowym tempie. Miesięczne koszty utrzymania tak małej pociechy, to około 600 złotych.

Jednak im dziecko większe, tym potrzeby są większe. Zapomnijmy już o tym okresie noworodkowym i zajmijmy się młodzieżą, która również ma swoje potrzeby. Kieszonkowe, nowy ciuch, telefon komórkowy, jedzenie, zajęcia dodatkowe. Miesięczne koszty utrzymania dziecka z wiekiem wcale nie spadają, tylko mogą jeszcze więcej wzrosnąć.

Średnio, moim zdaniem, na dzieci wydajemy miesięcznie od 600 złotych w gorę. Więcej o tym napisał zbygniew u siebie: https://zbygniew.pl/rodzina/dziecko/ile-kosztuje-dziecko-po-pierwszym-roku-zycia/!