Rodzaje pokojów hotelowych

0
2688
Rodzaje pokojów hotelowych

Pokoje hotelowe dzielą się pod względem liczny miejsc, rodzaju łóżek i standardu wyposażenia. To sprawia, że rezerwacje mogą sprawiać problemy, szczególnie dla osób niezaznajomionych z językiem danego państwa. Z tego też powodu stosuje się powszechnie stosowane angielskie nazwy bądź ich skróty. Wspólna identyfikacja pozwala uniknąć pomyłek niezależnie od języka.

Pokoje jedno- i dwuosobowe

Pokoje hotelowe przede wszystkim można podzielić według ilości miejsc do spania oraz rodzaju łóżek. Dla ułatwienia identyfikacji stosuje się przy tym skróty od angielskich nazw. Pokój jednoosobowy oznaczany single lub SGL, to pokój tylko z jednym łóżkiem. Zdarza się czasem tak, że pokojem jednoosobowym nazywa się też pokój przeznaczony dla dwóch osób, jednak oferta dotyczy zamieszkania tylko przez jedną osobę. Duże, dwumiejscowe łóżko małżeńskie dla par można znaleźć w pokojach dwuosobowych oznaczonych double lub DBL. Natomiast osoby, które w jednym pokoju potrzebują dwóch oddzielnych łóżek jednoosobowych, powinny kierować się skrótem twin.

Pokoje dla większej liczby osób

Pokój z trzema miejscami do spania oznacza się triple lub TRPL. Może on jednak występować w wersjach z trzema łóżkami lub jednym łóżkiem jednoosobowym i jednym dwumiejscowym. Natomiast pokój rodzinny zawiera dwumiejscowe łóżko małżeńskie oraz dostawiane łóżka dla dzieci. Zazwyczaj przystosowane są do jednego lub dwójki dzieci. Stąd też ich oznaczenie może się nieznacznie różnić. Pokój dla rodziny 2+2 będzie oznaczony DBL + 2CHD. Pokoje oznaczone skrótem QDPL mogą pomieścić cztery osoby, jednak rzadko one występują w hotelach. Ekspert z hotelu Sleep we Wrocławiu dodaje: „Niektóre oferty mogą także zawierać pokoje specjalne, na przykład pomieszczenie, które będzie w pełni przystosowane do wymagań osób niepełnosprawnych”.

Oznaczenia dotyczące standardu

Pokoje hotelowe dzielą się także według standardu, na który składają się wielkość powierzchni, meble, wyposażenie oraz różnego rodzaju udogodnienia. Pokój standardowy posiada podstawowe umeblowanie. Znajdziemy tam łóżko, stół lub biurko i szafę. Dodatkowo może być telewizor i dostęp do internetu. Pokój o podwyższonym standardzie oznacza się jak superior. Charakteryzuje się większą powierzchnią oraz akcesoriami, których nie ma w pokoju standard. Najwyższy poziom wygody oferują pokoje de luxe, które charakteryzują się szeregiem udogodnień oraz dużą przestrzenią. Natomiast połączeniem sypialni z kuchnią jest studio.