Sposób na faktury

0
430

Praktycznie każda osoba która założyła własną działalność gospodarczą i w ramach tej działalności rozpoczęła sprzedaż produktów czy usług powinna wystawiać kupującym fakturę VAT lub rachunek. Dokumenty sprzedażowe przygotowywać można korzystając z darmowych lub komercyjnych pakietów biurowych: procesorów tekstu czy arkuszy kalkulacyjnych.

Wystarczy wiedzieć jakie informacje powinny znaleźć się na danym dokumencie, przygotować wcześniej szablon takiego dokumentu i dla każdej sprzedaży tworzyć manualnie fakturę bądź rachunek. Rozwiązanie to jest najprostsze i najtańsze, jednak przy większej ilości wystawianych dokumentów staje się bardzo pracochłonne.

Aby wystawiać faktury VAT czy rachunki sprawnie i szybko najczęściej korzysta się z programów finansowo-księgowych lub ze specjalizowanych programów do fakturowania. Duże programy finansowo – księgowe zazwyczaj wykorzystywane są w większych firmach, wymagają też pewnej wiedzy i praktyki związanej z korzystaniem z nich w codziennej pracy. Mniejsze i tańsze programy dedykowane, wspierające wystawianie faktur mają tę zaletę, że praktycznie nie wymagają wiedzy z dziedziny księgowości, mogą być używane przez każdego użytkownika komputera i przede wszystkim są tańsze. Programy do wystawiania faktur umożliwiają najczęściej tworzenie rejestrów kontrahentów oraz towarów i usług, pozwalają na generowanie faktur wg kilku dostarczonych szablonów wyglądu, zapis dokumentów do plików PDF, konfigurację stawek podatku VAT, itp.

Dla małych i średnich firm, dedykowane programy do fakturowania czy też do tworzenia rachunków, to najczęściej najlepszy i najtańszy sposób na przygotowanie dokumentów sprzedażowych.

Artykuł udostępniony dzięki uprzejmości redakcji portalu finansis.pl.