Sposób na wymianę lampy

0
464

Gdy znudzi się nam nasza lampa, żyrandol wystarczy przeczytać mój artykuł by samemu podjąć się wymiany lampy. Na początek musimy przygotować narzędzia czyli probówkę, śrubokręt, czasem przyda się nożyk i kombinerki. Najważniejsze by na początku dla naszego bezpieczeństwa wyłączyć prąd na obwodzie.

Od czego zacząć wymianę lampy?

By się upewnić iż nie ma prądu włącz lampę jeśli nie świeci możesz zabrać się za wymianę. Wpierw zdejmij lampę z haku by umożliwić sobie swobodne odkręcenie przewodów z kostki łączącej. Gdy już odkręcimy starą lampę możemy znów włączyć prąd, a następnie za pomocą probówki sprawdzić w którym przewodzie będzie faza czyli w którym przewodzie zapali nam się dioda w probówce.

Musimy zapamiętać który to przewód teraz znów odłączamy napięcie z naszego odwodu i tam gdzie mamy fazę przykręcamy do przewodu o kolorze brązowym czasem koloru czarnego lub czerwonego przewodu. Drugi przewód niebieski podłączamy do drugiego wolnego przewodu.

Natomiast jeśli mamy nową instalacje  TN-S wtedy podłączamy jeszcze trzeci przewód czyli uziemienie ten przewód jest koloru zielono zółtego. Przewód ten podłączony jest z obudową naszej lampy, żyrandolu zabezpiecza on przed porażeniem. Teraz jeszcze tylko powieszenie lampy na haku i gotowe.

Włączamy prąd do naszego obwodu i sprawdzamy czy wszytko dobrze działa. Jeśli nie działa tak jak powinno wpierw wyłącz prąd na obwodzie następnie sprawdź czy żarówka jest dobrze dokręcona.

To już wszystko – lampa wymieniona!

To jest właśnie sposób na zaoszczędzenie około 40-50zł bo tyle średnio kosztuje taka usługa wymiany lampy, żyrandolu.

Artykuł udostępniony dzięki uprzejmości: http://nowoczesnyremont.pl