Sposoby na zgrany zespół

0
334

Zadanie zbudowania zgranego zespołu to najczęściej zadanie kierownika lub lidera zespołu. Powodzenie w dużym stopniu zależy tu od indywidualnych umiejętności kierującego zespołem. Osoba taka powinna przede wszystkim w łatwy sposób porozumiewać się z ludźmi, potrafić rozładowywać konflikty oraz odpowiednio motywować poszczególnych członków swojego zespołu.

Jak stworzyć zgrany zespół?

Chcąc stworzyć efektywnie pracujący zespół, należy szczególną uwagę zwrócić na indywidualne umiejętności i talenty poszczególnych osób. Trzeba pamiętać, że każdy członek zespołu preferuje zadania określonego typu, w jednych pracach jest lepszy, innych woli unikać. Warto poznać preferencje swoich podwładnych, aby w sposób optymalny przydzielać im zadania. Istotna jest rozmowa z współpracownikami, wysłuchanie co mają oni do powiedzenia w temacie wykonywanych prac, czy relacji w zespole oraz, jeśli zaistnieje taka potrzeba, odpowiednio szybka reakcja kierownika w celu zażegnania ewentualnym konfliktom.

Motywacja buduje zespół

Kolejna sprawa to odpowiednia motywacja do pracy. Pracownik który nie jest odpowiednio zmotywowany (np. finansowo), prawdopodobnie w dłuższym lub krótszym okresie czasu, będzie chciał zmienić pracodawcę. Jednym z narzędzi motywujących są różnego rodzaju pakiety socjalne obejmujące karnety do obiektów sportowych, prywatną opiekę medyczną, czy organizowanie przedszkoli na terenie zakładu pracy. Niektóre firmy proponują swoim pracownikom również udział w firmowych wyjazdach motywacyjnych (nagrodowych) organizowanych np. po zakończeniu ważnego projektu.

Team building poprzez imprezy

Innym narzędziem służącym budowaniu zgranego zespołu są imprezy i wyjazdy integracyjne z odpowiednio przygotowanym programem team-buildingowym. Chodzi o to, aby poprzez wspólną zabawę uczyć zaufania w zespole oraz dać możliwość wspólnej realizacji zadań innych niż te wykonywane podczas codziennej pracy. W tym przypadku, aby efekt był zadowalający, warto skorzystać z pomocy firm zajmujących się organizacją firmowych imprez integracyjnych i motywacyjnych.

Artykuł udostępniony dzięki uprzejmości firmy aplanet.pl