PIT/UZ – pit z ulgą na dziecko

0
6713
PIT/UZ - pit z ulgą na dziecko

Formularz PIT/UZ został stworzony w 2015 roku. Był przeznaczony dla podatników, którzy korzystają z ulgi dla dzieci, a kwota przysługującego im odliczenia jest wyższa niż kwota odliczona w zeznaniu. Natomiast od 2017 roku już nie stosuje się tego formularzu – ulgę należy wykazać w formularzu PIT-36 bądź PIT-37.

Podatnicy, którzy zarabiają zbyt mało i do tego płacą zbyt niskie podatki, by wykorzystać całą ulgę na dzieci, otrzymają pozostałą kwotę od państwa. Zanim wprowadzono pit z ulgą na dziecko, rozliczający się mogli odliczyć ulgę prorodzinną do wysokości wpłaconych zaliczek. Natomiast od 2015 roku zostały wprowadzone nowe przepisy.

Jak wypełnić PIT UZ?

Celem takiego formularza jest identyfikacja podatnika oraz poprawne obliczenie kwoty, która przysługuje podatnikowi. Druk pitu został podzielony na trzy części:
– Część A – cel zeznania podatkowego;
– Część B – dane identyfikacyjne;
– Część C – różnica kwoty przysługującego odliczenia a obliczoną kwotą w deklaracji podatkowej.

Ulga prorodzinna w deklaracji na rok 2017

W oświadczeniu na rok 2017 podatnik może odliczyć:
– 92,67 zł miesięcznie – ulga na dziecko, przy czym dochód podatnika nie może przekraczać łącznie 112.000 zł (w przypadku osób samotnie wychowujących dziecko kwoty 56.000 zł);
– 92,67 zł miesięcznie – ulga na drugie dziecko;
– 166,67 zł miesięcznie – ulga na trzecie dziecko;
– 225,00 zł miesięcznie – ulga na czwarte i kolejne dziecko.

Wspólny formularz PIT/UZ obowiązuje tylko w przypadku wspólnego opodatkowania dochodów małżonków. Jeżeli małżonkowie postanowili rozliczać się indywidualnie i każdy z nich także korzysta z ulgi na dzieci to wtedy taki formularz PIT/UZ wypełnia oraz dołącza do swojego zeznania podatkowego każdy z małżonków, przy czym każdy musi podać dane identyfikacyjne obojga małżonków.

Wniosek Pit możemy wypełnić bardzo szybko i sprawnie za pomocą programu internetowego e-pity. Zrobimy to nie wychodząc z domu i nie będziemy musieli stać w kolejkach, czy iść do urzędu. Program do wypełniania pitów jest bezpłatny.