Wady instalacji gazu LPG

0
373

O wiele łatwiej jest każdemu wskazać zalety instalacji gazowych w samochodzie. Jedną z oczywistych jest oszczędność. Jeśli jednak coś ma zalety, to musi również mieć wady. Tak też jest w przypadku instalacji LPG. Poniżej chcemy zapoznać was z wadami montażu LPG w samochodzie.

Brak uwagi może zaszkodzić

Samochody korzystające z paliwa w postaci LPG mają taką wadę, że przy ich użytkowaniu należy zwrócić uwagę na to, aby na gaz przechodzić dopiero wtedy, gdy silnik samochodu jest już nagrzany. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza zimą, kiedy zimny silnik może ucierpieć, gdy instalacja gazowa włączy się za wcześnie. Obecnie jednak problem ten jest mało odczuwalny, ponieważ nowoczesne instalacje gazowe posiadają czujniki, które umożliwiają przejście na gaz dopiero wtedy, gdy temperatura silnika osiągnie określony poziom.

Instalacje LPG zajmują miejsce

Ważną wadą montażu LPG w samochodzie jest to, że zbiornik na paliwo niestety zajmować musi miejsce. Najczęściej ukrywany jest on w bagażniku samochodu lub też w miejscu na koło zapasowe. Wówczas koło znajduje się w bagażniku, przez co mamy mniej miejsca na bagaże. Ludzie potrafią sobie z tym radzić montując na przykład koło zapasowe na tylnej klapie bagażnika. Nie każdemu jednak to odpowiada i często wskazywane jest to jako wada LPG.

Możliwa utrata gwarancji

Właściciele nowych samochodów powinni zwrócić szczególną uwagę na to, czy producent nie zastrzegł w gwarancji takiego punktu, zgodnie z którym montaż instalacji gazowej w samochodzie sprawia, że gwarancja przestaje obowiązywać. Czasem nie warto zatem montować gazu przed upływem okresu gwarancyjnego.

Dodatkowe opłaty za przeglądy

Kolejną wadą związaną z montażem gazu w samochodzie jest większy koszt przeglądu. Z tego co się orientuję, to przegląd samochodu z instalacją LPG jest o 50zł droższy od standardowego.

Dodatkowe zapachy

Czasem w aucie pojawić może się nowy zapach, ten kojarzony z gazem. Może on niektórym przeszkadzać, jednak na pewno (o ile jest to nienagminne) to nie stanowi to żadnego zagrożenia czy problemu – po prostu czasem może mieć to miejsce.

Ludzie często twierdzą, że samochody z instalacją gazową mają słabszą moc. Prawda jest jednak taka, że obecnie technologia poszła tak do przodu, że porządne instalacje gazu sekwencyjnego potrafią nawet dodać samochodowi mocy, także tym aspektem nie wolno się przejmować!

Dobry montaż to podstawa

Warto zauważyć, że nie należy oszczędzać na montażu instalacji gazowej. Instalacja wykonana profesjonalnie, przez dobrego fachowca jest niezawodna i nie wpływa negatywnie na samochód. Instalacja wykonana źle może powodować szybsze niszczenie się pojazdu, więcej nieszczelności i generalnie sporo innych szkód. Jeśli zatem planujesz montaż LPG, to zadbaj o to, aby wykonał go dobry fachowiec!