Weronika postanawia umrzeć Paulo Coelho

0
384

Weronika jako bohaterka fatalna.

Powieść Paulo Coelho zatytułowana Weronika postanawia umrzeć jest bardzo pouczającą lekturą. Weronika to dziewczyna, która ma właściwie wszystko. Wygodne życie, pieniądze, przyjaciół. Jednak po przedawkowaniu tabletek nasennych trafia do szpitala, gdzie lekarze przekazują jej tragiczną wiadomość.

Okazuje się, że pozostało jej zaledwie kilka do kilkunastu dni życia. Czytelnicy są świadkami zachowania Weroniki podczas tych kilku dni. Wciąga ją życie szpitalne. Obserwuje pacjentów, pragnie poznać ich życie, wniknąć ich dusze, poznać ich osobowość i zwyczaje. W obliczu nadchodzącej nieuchronnie śmierci, odkrywa w sobie uczucia, których dotąd nie znała. Poznała fantastycznych ludzi.

Z każdym kolejnym dniem, zdaje sobie sprawę z tego, że chcę żyć, że wcale nie chciała się zabić i umrzeć. Domyśla się jednak, że wyrok, jaki przekazali jej lekarze jest zupełnie nieodwracalny. Poznaje co to miłość, w szpitalu zakochuje się. Książka jest doskonałym przekazem, by korzystać z życia w pełni. Uświadamia, że człowieka zawsze może spotkać coś dobrego i nie należy za żadne skarby z tego rezygnować, świadomie targając się na własne życie.