Zbita porcelana. Jak naprawić uszkodzony talerz?

0
2140
Zbita porcelana. Jak naprawić uszkodzony talerz?
Zbliżają się święta i towarzysząca im gorączka przygotowań. Kupujemy prezenty, sprzątamy nasze mieszkania i ustawiamy świąteczne dekoracje. Odszukujemy nasze tradycyjne przepisy na potrawy świąteczne, ale i też poszukujemy nowych, którymi zaskoczymy gości. Odświeżamy nasze porcelanowe serwisy, które cierpliwie czekały w kredensach czasem cały rok. I właśnie podczas takiego przeglądu upada nam porcelanowy talerz…

Co robić, gdy zbije się nam porcelana?

To zależy to od dwóch zmiennych: wartości sentymentalnej uszkodzonego naczynia i od tego, jak poważnie zostało uszkodzone. Prześledźmy wszystkie możliwe scenariusze:

Z serwisem nie łączy nas żaden szczególny sentyment.

Czasami mamy w domu naczynia, które kupiliśmy dawno temu, albo pod wpływem impulsu i do tej pory się zastanawiamy – dlaczego? A czasami to prezent od dalszych członków rodziny – niestety zupełnie nietrafiony. Jak już są, to używamy, ale kiedy przypadkiem się rozbiją, odczuwamy coś na podobieństwo ulgi. Potraktujmy tę sytuację jako świetną okazję, żeby wymienić swój serwis na bardziej nowoczesny, albo taki, który wreszcie będzie odpowiadał naszemu gustowi. Sprawdziliśmy w sklepie internetowym Porcelana24.pl i wybór na rynku jest naprawdę szeroki: od wyrobów bardzo klasycznych po porcelanę nowoczesną. Serwisy zupełnie białe, ze złoconymi delikatnie obrzeżami, zdobione motywami kwiatowymi czy ludowymi – czego tylko duża zapragnie.

Serwis jest dla nas bardzo wyjątkowy, a rozbicie niewielkie.

Jeśli rozbite naczynie przedstawia dla nas wartość sentymentalną i na szczęście pękło tylko na kilka części, możemy próbować je skleić. Są na to dwie metody: konwencjonalna i trochę mniej znana. Pierwszy sposób to kupienie jednego z bardzo wielu występujących na rynku klejów nadających się do klejenia porcelany. Drugi ma w sobie coś z magii. Sklejamy talerz taśmą klejącą, żeby części się stykały. Umieszczamy w większym naczyniu i zalewamy gorącym mlekiem. Pozwalamy leżeć w tej kąpieli przez 2 dni, a po tym czasie wyjmujemy sklejone już naczynie.

Serwis jest dla nas bardzo wyjątkowy, ale rozbił się w drobny mak.

Takie sytuacje niestety się zdarzają i nie jesteśmy w stanie odwrócić ich skutków. I chociaż serce boli, kiedy musimy wyrzucić tak cenny dla nas przedmiot, to ważniejsze jest to, co on dla nas reprezentuje. A przecież pamięć o naszych bliskich, czy historia naszej rodziny zostaje w naszych sercach na zawsze, nawet kiedy nie będzie już przedmiotów, które się z nią wiążą.