Zegarek jako prezent dla dziecka. Czy to dobry pomysł?

0
1302
Zegarek jako prezent dla dziecka. Czy to dobry pomysł?

Jeszcze do niedawna zegarek był głównym komunijnym prezentem dla dziecka. Czasy się jednak zmieniają i dziś najmłodsi wolą z tej okazji otrzymać konsole do gry, smartfony, tablety lub inny sprzęt elektroniczny. Czyżby więc zegarek jako prezent dla dzieci przechodził do lamusa? Niekoniecznie. W niniejszym artykule postaramy się wyjaśnić, dlaczego wciąż warto kupować naszym pociechom zegarki. Zapraszamy do lektury.

Zegarek naręczny tradycyjny

Telefony komórkowe, a zwłaszcza smartfony to podarunek, o który prosi każde niemal dziecko. Nie są one jednak traktowane prze nie jako narzędzie niezbędne do komunikacji i utrzymywania więzi z najbliższymi, tylko jako zabawka i modny gadżet. Tymczasem coraz częściej spotyka się i młodsze, i starsze dzieci nie potrafiące odczytać godziny z tarczy analogowego zegara. Dobrym pomysłem jest więc kupienie im takiego zegarka, by mogły praktykować i przy okazji – kształcić w sobie poczucie odpowiedzialności i obowiązku (choćby poprzez powrót do domu o określonej godzinie). „Taki prezent z pewnością wyróżni dziecko spośród tłumu rówieśników oraz sprawi, że będzie ono mogło się poczuć nieco bardziej dorosłe. Jednocześnie można wybrać zegarek z cyferblatem ozdobionym postacią ulubionej kreskówki (np. z bajek Disneya), co dodatkowo podkreśli wyjątkowość podarunku” – informuje nas ekspert z firmy Classic Watch, dystrybutora renomowanych zegarków damskich i męskich. Oczywiście, nie każde dziecko jest gotowe na użytkowanie tradycyjnego zegarka. By było w stanie odpowiednio się nim posługiwać, powinno znać cyfry, rozkład godzin na tarczy oraz umieć wykonywać proste działania matematyczne, będzie wtedy mogło policzyć sobie czas spędzony poza domem i wrócić o właściwej porze.

Zegarek elektroniczny: równie ciekawy dla dziecka

Co jednak, jeśli nasza pociecha za żadne skarby nie chce przekonać się do tradycyjnego zegarka? Warto wówczas wypróbować elektroniczny zegarek dla dzieci. Ma on również sporo do zaoferowania młodemu użytkownikowi: może być wodoszczelny (uwierzcie, zostanie to skrupulatnie sprawdzone), posiadać kalendarz, podświetlenie, przydatny okaże się budzik, do tego tradycyjnie znane z zegarków elektronicznych funkcje, jak stoper czy sekundnik. Wszystkiego dopełni atrakcyjny design takiego prezentu: jeśli zegarek jest w silikonowej obudowie, to z pewnością dostępny będzie też w szerokiej palecie kolorów, co może być dodatkową zachętą do jego noszenia. Taki zegarek będzie nie tylko modnym i praktycznym, ale również odpornym na intensywną eksploatację prezentem.

A może smartwatch?

Rozwiązaniem, które chętnie jest dziś wybierane przez ofiarodawców jako atrakcyjny prezent dla dziecka jest smartwatch, czyli zegarek z funkcjami dostępnymi w smartfonie (ot, choćby dotykowy ekran). Taka hybrydowa technologia pomoże nie tylko przekonać najmłodszych do używania zegarka, ale też pozwoli im na telefoniczne skontaktowanie się z rodzicami lub odebranie od nich rozmowy przychodzącej. Nader opiekuńczym lub pełnym obaw rodzicom zaś da możliwość sprawdzenia gdzie obecnie jest ich dziecko (wbudowana funkcja lokalizatora GPS), czy i kiedy dotarło do szkoły lub na zajęcia pozalekcyjne (powiadomienia wysyłane są przez aplikację na telefon rodziców), smartwatch pomoże też nadać alert SOS w razie kłopotów tak, by dorosły opiekun szybko dotarł na miejsce. Niektóre modele oferują nawet funkcję informowania rodziców o zdjęciu zegarka, co ułatwia im natychmiastową reakcję. Smartwatche mają atrakcyjną wizualnie formę, kryją w sobie nowoczesne technologie (np. aparat, latarkę LED, funkcję monitorowania snu), dzieci więc chętnie będą taki prezent nosić.