Jaki dywan dla dziecka wybrać?

0
384

Dywan to obowiązkowy element wyposażenia dziecięcego pokoiku. Nie tylko dodaje mu przytulności i ułatwia stworzenie przyjemnej, domowej atmosfery, ale przede wszystkim oferuje dziecku wygodną i bezpieczną przestrzeń do zabawy. Jaki dywan dla dziecka sprawdzi się najlepiej w codziennym użytkowaniu?

Dlaczego warto kupić dywanik dla dziecka?

Wielu rodziców unika dywanów w dziecięcym pokoju, ponieważ wydają im się one niepotrzebnym siedliskiem kurzu. Tymczasem odpowiednio dobrany dywan nie tylko nie będzie trudny w czyszczeniu, ale przede wszystkim zwiększy komfort i bezpieczeństwo bawiącego się dziecka. Miękkie włosie jest przyjemniejszą przestrzenią do turlania czy czołgania niż zimna i twarda podłoga. Dywanik nie tylko zmniejsza ryzyko poślizgnięcia się, ale też amortyzuje upadki, które w przypadku małych dzieci są codziennością. Bawiąc się na dywanie, dziecko nie marznie, a przede wszystkim nie ryzykuje obicia sobie głowy. Projektując miejsce do zabawy dla pociechy, warto więc pamiętać o dużym dywanie, na którym maluch pobawi się klockami, samochodzikami czy obejrzy książeczki.

Jak wybrać dywan do pokoju dziecięcego?

Jaki dywan dla dziecka będzie najlepszy? Jeśli chodzi o estetykę, najlepiej kierować się swoimi upodobaniami, pamiętając, żeby wybrany model pasował stylistycznie i kolorystycznie do urządzanego pokoiku. O funkcjonalności pomogą zadecydować określone kryteria. Przede wszystkim dywan musi być na tyle duży, by dziecko i jego koledzy mogli się na nim swobodnie bawić, korzystając z różnych zabawek i akcesoriów. Po drugie, dywan powinien mieć krótkie włosie, które i nie „pochłania” zabawek i jest łatwe w czyszczeniu, bo nie gromadzi kurzu. Włosie musi być delikatne i miękkie w dotyku, zwłaszcza w przypadku niemowlęcia, które po dywanie będzie się czołgać czy turlać. Jeśli dywanik ma zachęcać do zabawy, powinien być przyjemny w kontakcie ze skórą, gładki, żeby można było na nim na przykład budować z klocków, oraz kolorowy, zaprojektowany specjalnie z myślą o najmłodszych.