Przed kąpielą małego dziecka

0
506
Przed kąpielą małego dziecka

Jakie przybory będą nam niezbędne do kąpieli niemowlaka? To oczywiście wanienka ze stojakiem, akcesoria pielęgnacyjne, a także kosmetyki i różnego rodzaju tekstylia.

Czy jest sposób na usprawnienie kąpieli małego dziecka? Podczas tego rodzaju zabiegów na pierwszym miejscu są oczywiście bezpieczeństwo i wygoda maluszka. By cały proces przebiegł sprawnie, rodzic również musi czuć się komfortowo. Warto zatem odpowiednio przygotować się do kąpania niemowlaków – to niezwykle ważne zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia dziecka, gdy rodzic dopiero uczy się prawidłowo wykonywać te czynności. Idealnie sprawdzi się w tym wanienka ze stojakiem.

Przygotowania do kąpieli

Zorganizowanie wanienki ze stojakiem oraz przyborów kosmetycznych to dopiero pierwszy etap przygotowań do kąpieli. Kolejnym krokiem jest przygotowanie dwóch stanowisk – do kąpania oraz do innych czynności higienicznych: wycierania, olejkowania, przycinania paznokci oraz czyszczenia, nosa, uszu itp. Najlepiej wykonywać je w tym samym odpowiednim nagrzanym pomieszczeniu (najlepiej łazience), dzięki czemu unikniemy narażania ciała dziecka na wyziębienie.

Wanienka ze stojakiem, czyli podstawa bezpieczeństwa

A jak przygotować same stanowisko do kąpieli? Wanienka powinna stanąć na odpowiedniej wysokości, by zapewnić rodzicowi wygodną pozycję stojącą podczas mycia. Najlepsza będzie zatem wanienka ze stojakiem, który można kupić w komplecie z wanienką lub nabyć osobno. Unikajmy stawiania samej wanienki na umywalce lub np. koszu na brudną bieliznę, ponieważ są niestabilne i grożą wywróceniem naczynia z wodą. Wanienka ze stojakiem to jeszcze nie wszystko. Pamiętajmy, by przybory do mycia malucha – szampon, olejki, gąbka, a także zabawki – koniecznie znalazły się w zasięgu naszej ręki. Podczas kąpieli nie będziemy mogli oddalić się od wanienki nawet na krok, by po nie sięgnąć. Ostatnia czynność przed rozpoczęciem kąpieli, o której musimy pamiętać to dopilnowanie by woda miała odpowiednia temperaturze – najlepiej jeśli będzie to około 37 stopni Celsjusza. Temperaturę najlepiej skontrolować za pomocą specjalnego termometru.