Trzy nowe gatunki odkryte w wodach Tasmanii

0
379

Naukowcy z Kalifornijskiego Instytutu Technologii (Caltech) wraz ze swoim międzynarodowym zespołem właśnie wrócili z miesięcznej, głębokomorskiej wyprawy badawczej. Badania prowadzili w podwodnym rezerwacie w okolicach należącej do Australii wyspy Tasmania.

Nie tylko pobrali próbki koralowców, by ocenić wpływ zmian klimatu na ocean, lecz również wydobyli na powierzchnię co najmniej trzy, dotąd nieznane nauce gatunki.

“To był prawdziwie mistyczny moment”, powiedział Jess Adkins z Caltechu, o zejściu w głębiny zdalnie sterowanej sondy Jason. “Lataliśmy – dosłownie lataliśmy –  nad tymi podwodnymi strukturami, wyglądającymi niczym angielskie ogrody, tyle że zamieszkałymi przez te wszystkie dziwaczne, mięsożerne stworzenia”.

Trwająca 33 dni wyprawa na pokładzie statku badawczego Thompson rozpoczęła się w połowie grudnia minionego roku, a zakończyła połową stycznia obecnego. Do tej pory rejon w którym pracowali naukowcy penetrowano do głębokości 1800 metrów, lecz dzięki zastosowaniu Jasona udało się zejść do 4000 metrów. Badaczom przyświecały dwa główne cele. Pierwszy to wykorzystanie głębokomorskich koralowców do próby rekonstrukcji zmian klimatycznych, na przestrzeni ostatnich 100 tysięcy lat i zrozumienie zmian poziomu CO2, jakie odkryto w rdzeniach lodowych. Jednak analiza danych będzie dotyczyć też fluktuacji w dużo krótszej skali czasowej – kilkuset do kilku tysięcy lat. “Chcemy sprawdzić czy coś stało się z koralowcami od czasów Rewolucji Przemysłowej i czy możemy udokumentować te zmiany” – stwierdzili uczeni.

Drugi cel był bardzo prosty – “zobaczyć co tam na na dnie żyje”. “Generalnie Mars jest lepiej poznany niż morskie odmęty” – uważają pracownicy Caltech. Tym razem udało się odszukać trzy nowe gatunki:

  • – drapieżnej osłonicy,
  • – wąsonoga (być może należącego do zupełnie nowej rodziny),
  • – morskiego zawilca, wyglądającego całkiem jak koralowiec

Pobrano ponad 10 tysięcy próbek, których oznaczenie pozwoli zbadać globalne zmiany temperatury. “Te koralowce będą naszym oknem w przeszłość. Informacje na pewno tam są; teraz musimy je tylko wydobyć” – podsumowali badacze.